A 2020. október-december hónapokban lebonyolított online közösségi felmérés eredményei az alábbiakban olvashatók:
A közösségi felmérés kérdőívét 997 fő töltötte ki. A kitöltők alig több, mint egynegyede volt pécsi lakos, 739 fő válaszai érkeztek a megye további településeiről. A projekt megvalósítási helyszínének megfelelően a 739 fő által adott válaszok elemzése a meghatározó, azaz az eredmények közlésekor ők tekinthetők a 100%-nak.
Megyei lakosként a válaszadók motivációja a Baranya megyei életre elsősorban az, hogy a családjuk, a rokonságuk is a megyében él, illetve kétharmaduk esetében a lakóingatlanjuk is itt található. 61%-uk szereti a települését, illetve a megyét, továbbá a válaszadók felét a munkahely (is) a megyéhez köti. 67%-uk teljes mértékben kötődik a megyéhez.
A válaszadók 85,25%-a 50 főnél nagyobb ismeretségi körrel rendelkezik a lakóhelyén, amely intenzív társadalmi életre utal.
A kitöltők 86,6%-a ismer legalább két helyi vagy megyei civil szerveződést, ugyanakkor csak kevesebb mint 50%-uk tagja valamilyen önszerveződő csoportnak.
A lakosság véleménye erősen megoszlik arról, hogy a van-e olyan közösségi tér a lakóhelyükön, amely alkalmas rendezvények befogadására.
A válaszadók kétharmada legalább évi 6 programon részt vesz a megyében. Közel 60%-uk a helyi kisközösségi programokat és a nagyobb rendezvényeket egyaránt preferálja, míg 30,7%-uk a helyi kisközösségi eseményeket részesíti előnyben.
A baranyai lakosok 83%-a az utóbbi időben kulturális közművelődési rendezvényeket látogatott elsősorban, illetve több, mint egyharmaduk sportrendezvényeket. Jelentős létszámban vettek részt nemzetiségi programokon, oktatási-nevelési tevékenységben. További kedvelt tevékenységek a hobbi és amatőr csoport munkájában való részétel, vallási-egyházi, illetve nyugdíjasokat megszólító rendezvények. A válaszadók mindössze 6%-a nem vett részt semmilyen programon. Az elmúlt évben (a járványügyi veszélyhelyzet ellenére) sokan vettek részt kulturális közművelődési és sportrendezvényen. A válaszadók 93,2%-a lakótelepülését is elhagyja egy-egy rendezvény érdekében.
A baranyaiak közösségi életét leginkább befolyásoló tényező a rendelkezésre álló szabadidő korlátozottsága, egyharmaduk esetében a pénzhiány, az résztvevő ismerősök hiánya, illetve az információhiány egyaránt meghatározó.
A válaszadók 9%-a kiválónak, 46,6%-a jónak, 37,6%-a átlagosnak értékeli a megye kulturális programjait, közösségi eseményeit.
A lakosság 91%-a a közösségi oldalakról értesül a rendezvényekről, 61% a barátoktól, családtagoktól, 48% a kollégáktól, ismerősöktől jut információhoz, míg 34%-uk a hírportálokon tájékozódik. Az egyéb médiák (helyi újságok, programgyűjtő és kereső oldalak, hírlevelek stb.) használata a többihez képest jelentősen elmarad.
A válaszadók közel 90%-a örülne a projekt keretében megvalósuló rendezvényeknek és 88,4%-uk részt is venne egy-egy ilyen eseményen. 90,7%-uk örülne, ha a projekt keretében a megye értékeit feltáró tevékenység valósulna meg, és 46,7%-uk venne részt személyesen a megvalósításban. Teljesen elzárkózó csak a kitöltők közel 15%-a volt. A kitöltők 82,4%-a örülne a megye értékeit bemutató vándorkiállításnak, és ennél nagyobb arányuk (84,2%) tekintené meg a kiállítást. A Megye Bora kiválasztásának a válaszadók kétharmada üdvözölné, ugyanakkor csak 27,6%-uk venne részt aktívan a kiválasztási folyamatban.
A lakóhelyük közösségi életének javítását a válaszadók alapvetően a helyi lakosság nagyobb mértékű bevonásában, illetve a több helyi program, rendezvény szervezésében látják.
A válaszadók több lehetőséget is felsoroltak, amelyek a projekt eseményeit, programjait gazdagíthatnák, például:
- a települések történelmi értékeinek feltárása (nemcsak Pécsett)
- Baranya Megye Méze választás
- Hagyományőrző kiállítások, bemutatók egy-egy településhez, illetve nemzetiséghez, tevékenységhez köthetően
- településeken folyó (kisközösségi) kulturális és közösségi tevékenységek, események felkarolása