Virtuális vándorkiállítás

A program céljának és szakmai tartalmának bemutatása:

A projekt közösségi tervezési folyamata során igény jelentkezett a lakosság körében a vármegyei értékek megismerésére vándorkiállítás keretében. A vándorkiállítás célja tehát Baranya kulturális, néprajzi, épített és természeti értékeinek szélesebb körben történő bemutatása, ezzel is erősítve a megyei identitást.

A vándorkiállítás anyagának, módszertanának, technikai kialakításánál a hangsúlyt az újdonságra és az innovatív megoldásokra helyeztük. E tervezési folyamat eredményeként a virtuális vándorkiállítás kép és videó anyaga 360 fokos kamerafelvételek segítségével VR szemüvegen történő megjelenésre optimalizálva került rögzítésre. A VR bemutató eszközre optimalizált 10 videó anyag és 10 fényképfelvétel a Baranya Vármegyei Értéktárban található értékek, illetve megyei látványosságok bemutatására és megismertetésére szolgálnak.

A megyei identitás erősítésében kulcsszerepet játszik a gyerekek és fiatalok attitűdje a szülő- és lakóhelyéhez és e korosztály rendkívül fogékony a virtuális eszközök, a legújabb generációs infokommunikációs eszközök használatára. Emellett a köznevelési intézményhálózat meghatározó szerepe a lakosság kulturális és értékítéletének alakításában szintén nagymértékű. E társadalmi folyamatokat és szerepeket, valamint az innovatív technikai megoldásokat is figyelembe véve, a virtuális vándorkiállítás fő célcsoportjának a köznevelési intézményekben tanulókat és pedagógusaikat választották a projektet megvalósítók. Az események aktív résztvevője azonban csak a 6 év feletti gyerekek lehetnek, amelynek életkori, élettani, magatartási okai vannak.

A gyerekek általában nagyon élvezték kiállítást, a látnivalók megismerését, a virtuális barangolást. A fényképek is erről tanúskodnak. A Pannon TV 2022.11.21-i riportjában ennek is tanúi lehetünk https://www.youtube.com/watch?v=pn_vDT0ZDSY.

A vándorkiállítási alkalmak keretében bemutatott baranyai értékek:

1. Zsolnay Negyed/Zsolnai Porcelán és Kerámia bemutatása – 360 fokos videó anyag

2. Bikali Élménybirtok – 360 fokos videó anyag

3. Zrínyi kultusz és Szigetvári vár – 360 fokos videó anyag

4. Busó néphagyományok– 360 fokos videó anyag

5. Siklósi vár– 360 fokos videó anyag

6. Abaligeti barlang– 360 fokos videó anyag

7. Cella Septichora – világörökségi helyszín– 360 fokos videó anyag

8. Orfűi tó – 360 fokos fénykép

9. Tettye – pécsi városkép – 360 fokos fénykép

10. Perekedi őshonos hidegvérű ménes – 360 fokos videó anyag

11. Zengő kilátó, Pécsvárad – 360 fokos fénykép

12. Pécsi Sörgyár – 360 fokos fénykép

13. Bazilika Pécs – 360 fokos videó anyag

14. Drávaiványi templom – 360 fokos fénykép

15. Szászvári vár – 360 fokos fénykép

16. Villányi borkultúra – 360 fokos fénykép

17. Máriagyűdi kegytemplom – 360 fokos fénykép

18. Tv-torony, Pécs városkép – 360 fokos fénykép

19. Harkányi gyógyvíz, Harkányi Gyógy- és Strandfürdő – 360 fokos videó anyag

20. „Címerpajzsos kőlelet” – 360 fokos fénykép

 

A virtuális vándorkiállítást fogadó intézményeknek eddig helyet adó települések: Véménd, Mohács, Magyarszék, Komló, Mecseknádasd, Pécsvárad, Szászvár, Egyházaskozár, Pellérd, Egyházasharaszti, Beremend, Villány, Siklós, Szigetvár, Sásd, Szentlőrinc, Sellye, Vajszló, Királyegyháza, Bogád, Geresdlak, Egerág, Szalánta, Abaliget, Berkesd, Szederkény, Olasz, Baksa, Nagydobsza, Bicsérd, Vásárosdombó, Mágocs, Mindszentgodisa, Magyarmecske, Kétújfalu, Somogyapáti, Nagypeterd, Lippó, Somberek, Kémes, Drávaszabolcs, Hímesháza és Dunaszekcső.

2022. november 7. és 2023. november 21. között 50 köznevelési intézményben összesen 5149 fő látta Baranya vármegye értékeit a virtuális kiállítási alkalmakon.

A 300 baranyai települést figyelembe véve, de Pécset nem számítva, 257 vármegyei településről látta legalább 1 fő a kiállítást.

Szászvári vár

Siklósi vár

Pécsi Székesegyház

Pécsi Sörfőzde

Harkány Gyógyfürdő

Busóudvar

Máriagyűd kegytemplom

Bikal élménybírtok

Zsolnay Negyed

Perekedi Ménes