Rendezvények

Kolbásztöltő Családi Délután Sásdon

2022.02.26-án tartottuk a Sásdi Kolbásztöltő Verseny és Fesztivál keretében Családi Délutánunkat. A hagyományos gasztrorendezvény először egészült ki olyan programokkal, amelyek főleg a családok számára kínáltak közösségi aktív időtöltési lehetőséget. A családokat, gyerekeket egy hatalmas beltéri játszóház várta számos hagyományos és népi játékkal, így a családok együtt tölthettek el egy egész napot és szerezhettek közös élményeket. A nap másik fénypontja a helyi értéket képviselő Sásdi Rézfúvós Zenekar fellépése volt. Műsorukban kiemelt figyelmet fordítottak a rendezvényen megjelenő nemzetiségek hagyományainak, és táncainak is, ennek következtében a hangulat és a fogadtatás kiemelkedő volt.

Siklós – 45 éves a város Fesztiválon részprogramok megszervezése

A hagyományteremtő városnapi évforduló 2022.03.31-04.02. között felvonultatta a 45 éves város értékeit, és összehozta a helyi közösséget, haza hívta az országban már máshol élő siklósiakat, és emellett a Baranyában és a megyén túl élőket is. A fesztiválon a projekt lehetőséget biztosított a Bolhazsák Gyermekzenekarnak a fellépésre, és egy rendkívül igényes Musical műsorszámnak, ahol az előadók közismert, világhírű darabokból adtak elő betétdalokat. Emellett a projekt biztosította a nagyszínpadon többek között a hang és fénytechnikát a magyar zenei életben közkedvelt előadóknak a néha nagyon kellemetlen időjárási viszonyok között is.

Anyák Ünnepe Bikalon

A Reneszánsz Élménybirtok mesés hátteret biztosított Bikalon rendezvényünknek, amelynek középpontjába a nőket, az Anyákat helyeztük. A 2022.04.30-i programok többsége nőkről szólt nőknek és családjuknak. Az Élménybirtokon először járt Pék-Dudás Zsuzsi, aki lobogó vörös hajával, boszorkányos külsejével azonnal meghódította magának a közönséget. A Párkapcsolati stand up comedy keretében a méltán szeretett és „elhíresült” szerepszemélyiségen keresztül Zina a párkapcsolat bonyodalmait, zűrjeit, feloldásait, a ki nem beszélt elemeit boncolgatta. A kislányok, pici úrhölgyek mindeközben Királykisasszony neveldében is részt vehettek. A program végén Papadimitriu Athinával beszélgetett Zina az anyai és női szerepekről.

Roma Nőnap az Ormánságban

Piskó és Vajszló településeken 2023.03.12-én vasárnap került megrendezésre a Roma Nőnap. A rendezvény célja a roma nők megbecsülésére, tiszteletére és elismerésére kívánta felhívni a figyelmet. A roma származású polgármester asszony ünnepi köszöntőjében a roma nők mindennapi tevékenységeit, a tradicionális és modern családi szerepkörüket emelte ki, hiszen a családanyaságtól a dolgozó nőig megbecsülés illeti őket. Ezen a rendezvényen a roma nők mentek a vendégségbe. A műsorszámok között a komolyzene, a roma könnyűzene és a hagyományos cigány folklór is szerepe kapott.

Májfeszt Gödrén

2023. április 29 – én Gödre piactere különleges alkalomnak adott otthont. Hagyományteremtő és hagyományőrző szándékkal került megrendezésre az első Gödrei Májfeszt. Egésznapos programkavalkádunk, mint a projekt valamennyi rendezvénye családi ünnep volt, mely egyszerre nyújtott ízelítőt a jelenből és a múltból, a hagyományból, és annak újragondolásából, egyszóval értéket és kincseket közvetített. Fontos volt számunkra a magyar és a német nemzetiségi hagyományok együttes bemutatása. A rendezvény négy fő egységből épült fel: a gyerekeket játékok, kézműves foglalkozások, arcfestés, csillámtetoválás várta, a középső blokkunk főszereplői a hagyományos és modern technikákkal készült, ám szigorúan kézműves sörök bemutatását szolgáló pultok voltak, a baranyai polgármesterek tapasztalatcseréjére a közösségi házban került sor, a színpadon pedig rézfúvósok, vonósnégyes fellépések és néptánc bemutatók voltak.

Pünkösdi Gyermek és Családi nap Sellyén

A sellyei Korongi park adott otthont a rendezvényünknek. A gyermekeknek szánt ingyenes programokon több korosztály kipróbálhatta ügyességét. Ugrálóvárak kerültek telepítésre, hosszú sorok kígyóztak a homokkép készítés, a korosztályos bontásban megrendezett kézműves foglalkozások, az arcfestés és a csillámtetováló asztalok körül. A gyermekek számára kialakított népi játszótéren a nyári sítalpaktól, a különböző népi, ügyességi játékokon át, a tappancsos íjászaton keresztül a lufi dartsig próbálhatták ki magukat a gyerkőcök, de az óriásgömbök, a trükkös diótörés, vagy éppen „hagyd itt a kéznyomod a jövőnek” játékok is sokakat csábítottak. A színpadon mind a gyerekeknek, mind a szülőknek, nagyszülőknek szóló zenés, bábos, táncos programok voltak. A nap zárásaként, szabadtéri néptáncház vette kezdetét, melyben babáktól a nagyanyóig, színpadi munkástól a polgármesterig mindenki örömmel vett részt.

Vármegyei Értékfesztivál és Vármegyenap

A Baranya Vármegyei Értékfesztiválnak és Vármegyenapnak a Siklósi Vár, a Várudvar és a Várkert adott otthont. A kétnapos, összművészeti rendezvény hagyományteremtő céllal jött létre és legfontosabb küldetése Baranya valódi kincseinek bemutatása volt. A Vármegyenap az ünnepi közgyűlés köré szervezett, kulturális program volt.

A kulturális, épített és természeti értékek mellett a gasztronómiai hagyományoknak bemutatására is sor került. A tematikus és vármegyei értékekről szóló filmeket e rendezvényen láthatta először a lakosság. A gyerekek mellett a szülők is ekkor nézhették meg először VR szemüvegen keresztül Baranya kincseit.

A rendezvénysátorban a programok szintén minden korosztály számára nyújtottak magas színvonalú minőségi kikapcsolódást, kulturális feltöltődést. A programok kiválasztásánál is arra törekedtünk, hogy minden esetben, minden produkcióban legyen legalább egy csipetnyi Baranya. Többek között fellépett a Kormorán együttes, a Ghymes zenekar, ősbemutatót tartott a Misina táncegyüttes, Rudán Joe és operettműsor előadás is volt, valamint óriásbábok és interaktív gyermekprogramok is szórakoztatták a kisebbeket.

A rendezvénysátor bal külső oldalán kapott helyet a gyermekvilág. Állandó programként mind a két napon 5 ugrálóvár, eurobungy, rodeóbika, arcfestés, csillámtetoválás, közel 30 féle népi játék, korosztályos kézművesfoglalkozások, homokképkészítés várta a kisebb és nagyobb gyermekek százait.

A sátor másik oldala is megtelt élettel, itt a Baranya Vármegyei Értéktár tagjainak sátrai sorakoztak, kiegészülve a vármegye legismertebb és legautentikusabb kézműves mestereivel, valamint a termelői piac árusainak portékáival.